Bitters są to mocne ziołowe mieszanki, które są rozcieńczone alkoholem, które są dodawane w formie pojedynczych kropel. Dodaje się je do drinków w celu wydobycia smaku ziół i zakonserwowania napoju w jak najprostszy i najbardziej naturalny sposób. Jedna kropla starczy, by uwolnić mocny, charakterystyczny smak, który dodaje drinkowi wyrazistości i doskonale uzupełnia smak o dodatkową, ziołową nutę. Receptura bittersów jest ściśle strzeżona, zna ją jedynie jedna osoba na świecie.
Bittersów nie pije się samych – do sporządzenia drinka o odpowiedniej kompozycji smakowej wystarczy często jedynie jedna kropla wybranego rodzaju mieszanki. Są one zróżnicowane pod względem składu i stosunku wybranych ziół, dużo zależy od receptury i osoby, która produkuje dany bitters.
Bitters można używać nie tylko jako dodatek do drinków, ale również jako jeden ze składników potraw, nadający im charakterystyczny smak.
Historia powstania popularnego dodatku do alkoholu
Początek stosowania bittersów wiąże się z historią medycyny. Dzięki swoim właściwościom konserwującym często był stosowany do tego celu w produkcji leków. Bittersów w nowocześniejszym kształcie zaczął pierwszy stosować Johan Bolivar Benjamin Siegert, służący w armii wenezuelskiej. Stworzył on wyciąg z różnych roślin, między innymi stosował on ekstrakt z chinowca, połączony z rumem w celu utrwalenia leku oraz poprawy jego smaku. Lek pobudzał apetyt, a także pomagał na niestrawność. Na początku taka mieszanka nazywana była Amargo Aromatico, później jego nazwa została zmieniona na Angostura bitters. Nazwa Angostura bitters pochodzi od miasta znajdującego się w Wenezueli, które obecnie nosi nazwę Ciudad Bolivar.
Posiada zbyt dużą etykietę, która wystaje za grubszą część butelki, element ten powstał przez przypadek. Po śmierci Johanna Siegerta jego dwóch synów przejęło zarządzanie firmą i chcieli przeprojektować butelki, w których trzymano bitters. Jeden z nich był odpowiedzialny za butelkę, drugi za etykietę, jednak żaden z nich nie skonsultował rozmiarów. Dzięki temu powstał niezwykle charakterystyczny produkt, który można rozpoznać już z dużej odległości.
Bittersy swoją popularność zyskały w 1832 roku w Nowym Orleanie, gdzie Antoine Amedée Peychaud otworzył aptekę we francuskiej dzielnicy, w której tworzył własny lek na niestrawność. Jego skład był oparty na wyciągach roślinnych, między innymi z chinowca oraz goryczki żółtej z dodatkiem alkoholu. W ramach gościnności podawał napój zmieszany z brandy i cukrem trzcinowym swoim klientom, którym niezwykle posmakował. Jego sława sięgnęła do lokalu Sazerac Coffee House, który wykorzystał sławę napoju, adaptując go do swojego lokalu. Przy jego produkcji jednak wykorzystywano kosztowną brandy, którą w Sazerac Coffee House zastąpiono produkowanym lokalnie rye whiskey. Popyt na bitters właściciela francuskiej apteki rósł w takim tempie, że musiał rozpocząć produkcję komercyjną swojego leku na niestrawność.
Bittersy odegrały również ogromną rolę w tworzeniu klasycznych drinków oraz odnajdywania odpowiednich kompozycji smakowych. Posiadają nieocenione właściwości, które wspomagają barmanów w ich codziennej pracy, zostały one stosunkowo niedawno odkryte na nowo przez barmanów i entuzjastów tworzenia drinków, dzięki czemu są one ponownie stosowane w celu nadania głębi napojowi.
Bitters – jak go używać?
Bitters jest dodatkiem do drinków, które posiadają niezwykle złożony skład z wieloma ekstraktami roślinnymi. Dzięki temu dodaje drinkowi głębi i odpowiedniego charakteru, co ważne jest w przypadku wytrawnych drinków, takich jak Martini czy Manhattan. Pozwala również zbilansować koktajl, szczególnie ważny jest jego dodatek przy drinkach, przy których używa się niewielkiej ilości składników oraz przy słodkich napojach alkoholowych.
Może być również dodany do prostych drinków, na przykład do rumu lub wódki z ginger beer albo ginu z tonikiem. Pozwala na wzbogacenie smaku, nadaje również dodatkowy wymiar, dzięki czemu zwykły napój może stać się naprawdę niezwykły.
Są w nich obecne gorzkie nuty, ale smak każdego rodzaju bittersa zależy od jego kompozycji. Ostateczny smak będzie zależał od składu danego bittersa i ilości kropel, które zostały dodane. Mogą się przebijać przeróżne akcenty, w zależności od dodanych przez twórcę składników: pomarańczy, ziół, lawendy, kawy czy karczocha. Zwykle również posiada 30-50% alkoholu.
Bitters – gdzie kupić?
Bittersy można zakupić w specjalistycznych sklepach barmańskich, w których można je rozpoznać za pomocą ich charakterystycznego wyglądu – zbyt dużej etykiety, wystającej ponad grubszą część buteleczki, a także przez żółty korek. Można je również dostać w sklepach internetowych, które specjalizują się w dodatkach barmańskich. Najpopularniejszymi bittersami są Aromatic Bitters – Angostura, Orange Bitters – Angostura oraz Amaro di Angostura.
- Aromatic Bitters – Angostura jest uznawana jako lider wśród gorzkich wódek, nadaje kompleksowości drinkowi oraz intensyfikuje aromat składników, równoważy również kwasowość i łagodzi surowy charakter niektórzy alkoholi. Jest unikalnym wzmacniaczem smaku o czerwonawym kolorze. Posiada aromatyczny zapach związany z ziołami, owocami i przyprawami, podobne właściwości ma smak, który służy jako środek aromatyzujący, poprawiający smak jedzenia i napojów.
- Orange Bitters – Angostura jest kompleksową mieszanką tropikalnych pomarańczy i przypraw, dzięki czemu jest wszechstronnym i doskonale komponującym się dodatkiem do wódki, ginu i whisky. Jest również dobrym dodatkiem do pikantnych sosów, czekolady czy owoców morza. Posiada czysty kolor i charakterystyczny, pomarańczowy zapach z przyprawami, który jest świeży i aromatyczny, posiada łagodną nutę. Jest mieszaniną gorzkich i słodkich smaków z nutami cytrusowo-korzennymi.
- Amaro di Angostura – wyróżnia sie głębokim, bursztynowym kolorem, pochodzi z indywidualnego procesu wykorzystywanego w House of Angostura w produkcji bittersów. W smaku można wyczuć czekoladę oraz cynamon, podobnie w aromacie. Jest to egzotyczne połączenie, które jest zbilansowane i niezwykle intensywne, które przywodzą na myśl tropikalne piękno oraz klimat.
Podsumowanie
Bittersy często są nazywane „solem i pieprzem” barmanów, co świadczy o ich przydatności podczas powstawania niektórych drinków. Dodają im niezwykłych nut smakowych, które zależą od składu i twórcy danego bittersa, oryginalną recepturę zna zaledwie jedna osoba, stąd dużo wariancja smakowych i aromatycznych.