Kac jest powszechnie znanym stanem, najczęściej występuje po całonocnej imprezie lub długiej degustacji mocnych alkoholi. Często powoduje wyłączenie całego następnego dnia z użytku ze względu na swoje uciążliwe objawy, przez które często nie można zmotywować się do pracy. Często przez dużego kaca dochodzi do odwoływania planów następnego dnia po imprezie. Istnieją jednak sposoby, które pomogą uniknąć kaca lub też złagodzić jego objawy, gdy już do niego dojdzie.
Co to jest kac? Jak powstaje?
Kac jest to zatrucie alkoholem, najczęściej występujących po wypiciu ciężkich alkoholi lub ich dużej ilości. Alkohol jest metabolizowany przez organizm do dwóch związków: aldehydu octowego i kwasu octowego, które powodują bóle głowy i mdłości, działają również negatywnie na żołądek i wątrobę, a także podnoszą ciśnienie krwi. Każdy organizm inaczej reaguje na dostarczany alkohol, wszystko zależy od płci, masy ciała, szybkości metabolizowania alkoholu oraz częstotliwości spożywania alkoholu. Najczęstszymi objawami zatrucia alkoholowego są ból głowy, mdłości, światłowstręt, uczucie pragnienia, brak apetytu, nudności, a nawet dreszcze czy biegunka. Czasami pojawia się również zaczerwienienie oczu lub pesymizm. Alkohol może również wzmagać stany depresyjne.
Kac zazwyczaj pojawia się, gdy dawka wypitego alkoholu w ciągu 4-6 godzin przekroczy 1,5 grama na kilogram masy ciała. Dodatkowo, gdy rzadko pije się alkohol, to prawdopodobieństwo kaca wzrasta ze względu na trudności w przyswojeniu alkoholu przez organizm. W zapobieganiu kaca nie pomaga również zmęczenie, stresujący tryb życia czy picie na czczo. Zdarzają się również osoby, które nawet po wypiciu bardzo dużej ilości napojów czy drinków nie będą mieć kaca ze względu na szybkość metabolizowania alkoholu czy prawidłowego picia.
By zapobiegać kacowi, warto odstawić papierosy, ponieważ nikotyna potęguje objawy zatrucia alkoholowego i może powodować szybsze przyswajanie alkoholu, co przy wielu wypitych drinkach czy całonocnych imprezach może skończyć się dużo szybszym upiciem. Należy również unikać mieszania alkoholi, szczególnie tych wysokoprocentowych. Alkohole z niższych półek także nie są dobrym wyborem ze względu na wysoką zawartość szkodliwego metanolu i sztucznych substancji, które dodatkowo obciążają organizm.
Nasze sposoby na kaca giganta
Witamina C oraz suplementy diety
Przed imprezą, warto się zaopatrzyć w witaminę C w dawce 1000 mg albo inny kompleks witamin, który zapobiegnie kacowi. Nie działają one jednak po fakcie, jednak w przypadku męczącego kaca, zawsze warto jest dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednią dawkę witamin.
Na rynku istnieje wiele preparatów wspomagających trawienie alkoholu, są to między innymi suplementy diety, które dostępne są w większości sklepów i aptek. W swoim składzie najczęściej zawierają witaminę C, glukozę oraz kwas fumarynowy, wspomagające regenerację po ciężkiej imprezie. Jednak należy je spożyć przed rozpoczęciem picia alkoholu.
Ciepły posiłek
Jednym z najlepszych sposobów jest zjedzenie ciepłego, dużego i zdrowego posiłku, który wspomoże pracę żołądka i doda sił. Przy kacu najlepiej postawić na lekkostrawne potrawy, które dostarczą wystarczająco dużo składników odżywczych, by wspomóc organizm w powrocie do sił. Warto jest zjeść bulion, najlepiej kapuśniak lub zupę ogórkową ze względu na ich wysoką zawartość witaminy C, można również dodatkowo przygotować sobie kanapkę z lekkiego pieczywa i warzyw lub jajecznicę smażoną na maśle.
Jedzenie jest również ważne przed piciem alkoholu, należy wtedy zjeść tłustą potrawę, która osłoni ściany żołądka przed wchłanianiem wypitych napojów oraz drinków. Picie na pusty żołądek powoduje zwiększenie wchłaniania się alkoholu z żołądka, przez co zaczyna on działać znacznie szybciej, a efekty braku pełnowartościowego posiłku mogą być widoczne nawet po paru drinkach.
Elektrolity
Picie dużej ilości wody podczas imprezy wspomaga organizm w trawieniu alkoholu, nie dopuszcza do odwodnienia tkanek, przez co organizm nie potrzebuje dodatkowego nakładu sił, by utrzymać pracę wszystkich narządów w równowadze. Woda z elektrolitami często również zapobiega bólowi głowy, który często dokucza przy kacu. Elektrolity można kupić w aptece w postaci dodatku do wody lub pastylek, które należy bezpośrednio rozpuścić w wodzie.
Sok pomidorowy
Jednym z lepszych sposobów na obecnego kaca jest wypicie nieprzyprawionego soku pomidorowego. Jest to źródło cennych witamin, potasu oraz magnezu, odżywia organizm i wspomaga jego regeneracje po spożyciu alkoholu, oczyszcza go także z toksyn, w tym metabolitów trawienia alkoholu. Często jest również stosowany do przepijania drinków czy napojów. Można również stosować wodę kokosową, napoje izotoniczne, kwaśne soki oraz wodę z ogórków. Wszystkie posiadają elektrolity lub witaminy, które wspomogą organizm w dochodzeniu do siebie po ciężkiej nocy.
Odpoczynek
Jest to jeden z najprostszych sposobów. Odpowiednia ilość nieprzerwanego snu wspomaga w odbudowie całego organizmu, wspomaga również regenerację po ciężkiej nocy. Przy odpoczynku po imprezie pomaga wywietrzenie całego pomieszczenia, nawet, jak za oknem panują minusowe temperatury. Dzięki dopływowi świeżego powietrza, mózg może zacząć odpowiednią pracę, a chłodny pokój zwiększa ukrwienie wszystkich narządów. Warto również wypić szklankę wody przed snem lub drzemką, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Często pomaga również chłodna kąpiel lub zimny prysznic, po którym można się rozgrzać czerwoną lub słabą zieloną herbatą. Napoje te posiadają właściwości detoksykacyjne, wspomagają pozbycie się toksyn z organizmu, w tym alkoholu i jego metabolitów. Można również wykonać napar z rumianku lub siemienia lnianego, które nie spowodują uczucia suchości w ustach.
Podsumowanie
Przy piciu alkoholi, zwłaszcza wysokoprocentowych, warto pamiętać o podstawowych zasadach zapobiegania kacowi. Często pomaga nawet odpowiednie nawadnianie organizmu podczas picia oraz następnego dnia, a także ograniczenie ilości rodzajów spożywanych drinków i papierosów. Przy zaplanowanym następnym dniu, warto zawczasu przygotować wodę z elektrolitami, składniki do pożywnego śniadania oraz zjeść tłusty posiłek przed rozpoczęciem picia, co pomoże uniknąć przykrych konsekwencji następnego dnia.