Syrop cukrowy jest jednym z najpopularniejszych syropów, które stosowane są do przygotowywania drinków i innych napojów. Jest również znany pod nazwą simple syrup ze względu na jego łatwość w samodzielnym przygotowaniu. Może być również dodatkiem do napojów bezalkoholowych, takich jak lemoniada czy herbata.
Syrop cukrowy – co to jest?
Syrop cukrowy to cukier połączony z wodą pod wpływem wysokiej temperatury. Często do mieszanki dodawany jest sok z cytryny, czasami stosuje się również dodatki z przypraw czy owoców. Własnoręcznie przygotowywany syrop cukrowy często nie różni się od tych dostępnych komercyjnie. Jest on zazwyczaj barwy białej lub przeźroczystej, jest gęsty i zwykle mętny, czasami pod wpływem innych składników (przykładowo cukru na karmel czy owoców) może zmieniać swoją barwę.
Jak zrobić? Prosty przepis
Najłatwiejszym sposobem na uzyskanie syropu cukrowego jest rozpuszczenie wody z cukrem w stosunku 1:1. Do celu przygotowania syropu najczęściej używa się patelni lub niewielkich garnków. Należy mieszać do uzyskania płynnej, jednorodnej konsystencji, czyli do całkowitego rozpuszczenia cukru na niewielkim ogniu. Można również zastosować proporcję 1:2, gdzie na jedną szklankę wody przypadają dwie szklanki cukru. W celu wykonania syropu można również wykorzystać cukier na karmel (tylko z dodatkiem cukru białego, który nadaje odpowiednią konsystencję, powinien być głównym składnikiem) lub sok z cytryny albo kwasek cytrynowy. Na jedną szklankę cukru i jedną szklankę wody powinna przypadać 1 duża łyżeczka soku z cytryny. Ostatni składnik należy dodać po ostudzeniu syropu i dokładnie wymieszać w celu połączenia się wszystkich składników.
Dzięki dodatkowi kwasu cytrynowego lub soku z cytryny, syrop cukrowy można dłużej przechowywać, a nie wpływa on znacznie na walory smakowe syropu. Syrop można również aromatyzować przyprawami, takimi jak anyż, cynamon, kminek czy kardamon, dzięki którym smak zostanie wyostrzony i urozmaicony. Można również dodać owoce w podobny sposób, jak dodaje się zioła.
Aby prawidłowo dodać przyprawy, na 0,25 litra syropu należy dodać 4 łyżeczki dowolnej przyprawy lub ich mieszanki i podgrzać na suchej patelni do momentu pojawianie się smużek dymu. Wtedy należy natychmiastowo zdjąć syrop z ognia i wymieszać przez podrzucanie i powtórzyć czynność parokrotnie, aż zapach przypraw będzie wyraźnie wyczuwalny. Następnie należy dodać kolejne 0,25 litra syropu cukrowego i podgrzać na dużym ogniu, a po zagotowaniu zmniejszyć ogień i podgrzewać przez 5 minut. Po dodaniu przypraw, niezbędne przez przecedzenie syropu przez drobne sitko lub gazę.
Po ostudzeniu syrop należy przelać do zakręcanej butelki (najlepiej, by była to butelka szklana) i wstawić do lodówki, w której należy również go przechowywać.
W czym możemy wykorzystać syrop cukrowy?
Syrop cukrowy jest wykorzystywany przede wszystkim przy tworzeniu takich drinków, jak Daiquiri, Long Island Iced Tea, Lato w Madrycie czy Luxury Mojito. Można go również stosować jako dodatek do lemoniady lub kompotu, a także w celu słodzenia wina. Czasami stosuje się go jako dodatek słodzący do herbaty lub kawy. Aromatyzowane syropy nadają się przede wszystkim do tworzenia drinków, dzięki któremu jego smak jest urozmaicony. Można je dodać jako zastępstwo cukru przy przygotowywaniu nalewek, który nie powoduje mętnienia alkoholu i bardzo łatwo się rozpuszcza.
Gdzie możemy kupić syrop cukrowy?
Syrop cukrowy można kupić w praktycznie każdym większym sklepie, jest to dość powszechny składnik drinków i deserów. Można się w niego również zaopatrzyć przy pomocy sklepów internetowych czy w profesjonalnych sklepach z akcesoriami barmańskimi, gdzie prócz syropu cukrowego można zakupić wiele innych składników drinków. Syropy dostępne komercyjnie są niezwykle skondensowane, dlatego warto jest je rozcieńczyć wodą. Najczęściej polecane rozcieńczenie to 1:10.
Jak przechowywać syrop?
Po ostudzeniu gotowego syropu i przelaniu go do szczelnie zamykanej butelki, najlepiej jest przechowywać go w lodówce. Jest on zdatny do spożycia od kilkunastu dni do paru tygodni od dnia przygotowania. Chłodna temperatura lodówki sprawia, że syrop wolniej się psuje, ale ma również swoje wady — syrop może zacząć krystalizować i ciężko jest go ponownie rozpuścić, dlatego można go również trzymać na półce w kuchni. Należy liczyć się z tym, że syrop przechowywany w temperaturze pokojowej może się szybciej psuć. Dodatek kwasu cytrynowego lub soku z cytryny wydłuża okres przydatności syropu.
Podsumowanie
Syrop cukrowy jest niezbędny do przygotowywania znacznej części drinków. Nie jest on trudny do wykonania, a własnoręczne robienie syropu posiada wiele zalet. Jest to tańsza alternatywa do syropów dostępnych komercyjnie, a dodatkowo można się upewnić, że nie zawiera żadnych niepożądanych składników, takich jak konserwanty czy sztuczne barwniki. Można również go personalizować, modyfikując proporcje czy dodając własne dodatki, takie jak cukier na karmel, przyprawy czy owoce. Dzięki syropowi cukrowemu, drinki nabierają zupełnie innego smaku, może również służyć do przygotowania wielu innych napojów czy potraw.